Πολιτιστικό Πρόγραμμα : Καραγκιόζης - Ελληνικό Παραδοσιακό Λαϊκό Θέατρο

Το σχολικό έτος 2003-2004 στο 2ο ΤΕΕ Τρικάλων εκπονήθηκε ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα: «ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΛΑΪΚΟ ΘΕΑΤΡΟ». Ο γενικός σκοπός του προγράμματος ήταν, να έρθουν σε επαφή οι μαθητές με το Ελληνικό Παραδοσιακό Θέατρο και ειδικότερα με το Θέατρο Σκιών και να γνωρίσουν τον Καραγκιόζη. Οι μαθητές που υλοποίησαν το πρόγραμμα ανήκουν στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Τεχνών Α’ Τάξης Α’ Κύκλου (ΑΕΤ). Αρχικά ασχολήθηκαν με τη συλλογή πληροφοριών από βιβλιοθήκες του νομού ενώ στη συνέχεια έγινε εκμάθηση του internet και των μηχανών αναζήτησης και χρησιμοποιήθηκε το διαδίκτυο για τη συλλογή των πληροφοριών που αφορούσαν το Θέατρο Σκιών και τον Καραγκιόζη ειδικότερα. Στις συναντήσεις της ομάδας έγινε η ταξινόμηση του υλικού, ανταλλάχθηκαν ιδέες και σχεδιάστηκε το τελικό προϊόν (ένα φυλλάδιο - λεύκωμα) ενώ ταυτόχρονα ξεκίνησε και η κατασκευή των φιγούρων.Τα τελικά προϊόντα του προγράμματος είναι :
1. Δημιουργία φυλλαδίου-λευκώματος
2. Δεκαπέντε έγχρωμες και είκοσι κοπιδιαστές φιγούρες.
3. Συλλογή από σπιρτόκουτα με φιγούρες του θεάτρου σκιών.
4. Σκίτσα.
5. Παρουσίαση της όλης δραστηριότητας και των προϊόντων της, στο πολιτιστικό κέντρο στις 10-5-2004 σε εκδήλωση παρουσίασης όλων των πολιτιστικών προγραμμάτων του νομού και στο 2ο ΤΕΕ στις 12-5-2004 σε ειδική εκδήλωση για τις πολιτιστικές δραστηριότητες του σχολείου.

Οι Υπεύθυνες Καθηγήτριες
Αβδελίδου Ελένη ΠΕ19