Επίσκεψη κ.Νεκτάριου Κατσόγιαννου (18-2-2005)

Στις 18 Φεβρουαρίου 2005 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο ερευνητής και συγγραφέας Νεκτάριος Κατσόγιαννος. Ο κ. Κατσόγιαννος, ο οποίος εργάστηκε επί σειρά ετών στο Δήμο Τρικκαίων ως μηχανικός, έχει ασχοληθεί διεξοδικά με την ιστορία των Τρικάλων και έχει γράψει διάφορα βιβλία, όπως «Τα παραδοσιακά επαγγέλματα στα Τρίκαλα», «Οδωνυμικά», «Τωρινά και περασμένα», «Οι συγκοινωνίες στο πέρασμα του χρόνου», «Τα Τρίκαλα άλλοτε και τώρα», «Τα Τρίκαλα και οι συνοικισμοί τους». Κατά την επίσκεψή του συζήτησε με τους μαθητές της Α΄ τάξης, οι οποίοι κατά το τρέχον σχολικό έτος επεξεργάζονται πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα «Επαγγέλματα που χάνονται». Επίσης έδωσε συνέντευξη σε ομάδα μαθητών σχετικά με το έργο του. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εκτίμησαν τις πολυπληθείς γνώσεις του κ.Κατσόγιαννου, γεγονός που φάνηκε και από την πληθώρα των ερωτήσεων που του υπέβαλαν.