Leonardo da Vinci Vecnet - 2η Συνάντηση (Λοτζ, Μάρτιος 2013)

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Leonardo da Vinci Partnership
«Vocational Education Cooperation and Network (VecNET)»
2η Συνάντηση Εταίρων στο Λοτζ

Στο Λοτζ της Πολωνίας και κατά το χρονικό διάστημα 20 έως 23 Μαρτίου 2013, πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση των εταίρων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Leonardo da Vinci) με τίτλο "Vocational Education Cooperation and Network (VecNET)". Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι εταιρική σχέση δηλαδή διακρατική συνεργασία μεταξύ φορέων που δραστηριοποιούνται στο χώρο της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης από τις χώρες Τουρκία, Ελλάδα, Ιταλία και Πολωνία.

Στη 2η συνάντηση, η οποία διοργανώθηκε από τον πολωνικό οργανισμό Orka Consulting, έγινε ανάλυση σύγχρονων επαγγελματικών πρακτικών από κάθε χώρα, παρουσίαση διαφόρων δημοφιλών επαγγελμάτων, συζήτηση και σχεδιασμός για τις μελλοντικές εργασίες του προγράμματος και την ολοκλήρωση των παραγόμενων προϊόντων. Επίσης πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Τεχνολογικό Λύκειο Vocational School no. 3 Lodz και στους εργαστηριακούς χώρους του σχολείου και της πολωνικής εταιρίας παροχής φυσικού αερίου Mazowiecka Spolka Gazownictwa. Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Τρικάλων συμμετείχε στη συνάντηση αυτή με τους εκπαιδευτικούς Αβδελίδου Ελένη, Μαρκάκη Φωτεινή, Μαρολαχάκη Μάριο και Αβδελίδη Ευάγγελο. Η επόμενη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο του 2013 στα Τρίκαλα.

Μάθετε περισσότερα για το πρόγραμμα VecNET