Erasmus+ KA2 NecVET - 2η Συνάντηση (Μαδρίτη, Απρίλιος 2015)

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA2
«New approaches to strengthened cooperation facilities for VET institutions and labour market (NecVET)»
2η Συνάντηση Εταίρων στη Μαδρίτη

Στη Μαδρίτη πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση των εταίρων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA2 με τίτλο "New approaches to strengthened cooperation facilities for VET institutions and labour market (NecVET)". Κατά τη διάρκεια της 2ης συνάντησης, οι εταίροι παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν προετοιμάσει για την ανάλυση της υφιστάμενης κατάστασης σε κάθε συμμετέχουσα χώρα. Είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με τις πολιτικές και τις στρατηγικές που αφορούν την επαγγελματική εκπαίδευση και τη σύνδεση με την αγορά εργασίας σε κάθε χώρα και να συζητήσουν για τη σχεδίαση, τη δομή και το περιεχόμενο του τελικού προϊόντος. Επίσης παρουσιάστηκε η αφίσα και το επίσημο φυλλάδιο του προγράμματος, που είχαν δημιουργηθεί από την ελληνική ομάδα. Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε οργανισμούς επαγγελματικής εκπαίδευσης (Tajamar school, Giner school), όπου παρουσιάστηκαν οι τακτικές που ακολουθούνται στη Ισπανία για την ένταξη των μαθητών της επαγγελματικής εκπαίδευσης στην αγορά εργασίας. Έγινε ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών αλλά και επιχειρηματιών, οι οποίοι αφηγήθηκαν τις προσωπικές τους εμπειρίες. Τέλος, οι εταίροι είχαν τη δυνατότητα να προγραμματίσουν τις μελλοντικές ενέργειες και τα βήματα υλοποίησης του προγράμματος μέχρι την επόμενη συνάντηση που θα γίνει στο Λοτζ της Πολωνίας. Οι εκπαιδευτικοί του 2ου ΕΠΑ.Λ. Τρικάλων που συμμετείχαν σε αυτή τη συνάντηση ήταν οι Αβδελίδης Ευάγγελος, Μαρκάκη Φωτεινή, Μαρολαχάκης Μάριος και Αβδελίδου Ελένη.

Μάθετε περισσότερα για το πρόγραμμα NecVET