Προγραμματισμός φορητών συσκευών Android (tablets, smartphones)

Οι φορητές συσκευές, κυρίως τα έξυπνα κινητά (smartphones) και οι ταμπλέτες (tablets), έχουν διεισδύσει σε πολλούς τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας, όπως είναι η ενημέρωση, η ψυχαγωγία και η εργασία. Οι συσκευές αυτές γίνονται ολοένα και πιο δημοφιλείς και χρηστικές χάρη στο πλήθος εφαρμογών και δυνατοτήτων που διαθέτουν.
Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Τρικάλων έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τη σωστή χρήση και αξιοποίηση των φορητών συσκευών καθώς και να μάθουν να προγραμματίζουν και να αναπτύσσουν εφαρμογές (applications) για φορητές συσκευές με λειτουργικό σύστημα Android. Συγκεκριμένα χρησιμοποιούν το περιβάλλον προγραμματισμού App Inventor, το οποίο είναι ένα ελεύθερο, διαδικτυακό και οπτικό περιβάλλον προγραμματισμού. Το App Inventor δημιουργήθηκε αρχικά στα εργαστήρια της Google και στη συνέχεια αναπτύσσεται και συντηρείται από το γνωστό κορυφαίο αμερικάνικο πανεπιστήμιο ΜΙΤ. Οι μαθητές σχεδιάζουν το περιβάλλον της εφαρμογής τους, δημιουργούν κώδικα, εκτελούν τις εντολές και βλέπουν τα αποτελέσματα της εργασίας τους σε tablets.