Πρωτεύουσες του κόσμου - Capitals of the World (Android App)

Η εφαρμογή με τίτλο «Πρωτεύουσες του κόσμου» (ελληνική έκδοση) - «Capitals of the world» (αγγλική έκδοση) είναι μια εφαρμογή που στοχεύει στον εμπλουτισμό των γεωγραφικών γνώσεων του χρήστη σχετικά με τις πρωτεύουσες και τα κράτη του πλανήτη.
Στην αρχική οθόνη ο χρήστης έχει δύο επιλογές "Μάθε" και "Παίξε". Με την επιλογή "Μάθε" έχει τη δυνατότητα να εμπλουτίσει τις γνώσεις του για οποιαδήποτε πρωτεύουσα του πλανήτη. Επιλέγει την επιθυμητή ήπειρο (Ευρώπη, Ασία κλπ) και στη συνέχεια την πρωτεύουσα. Μετά την επιλογή της πρωτεύουσας θα εμφανιστούν οι σχετικές πληροφορίες στην οθόνη της συσκευής του. Οι πληροφορίες αντλούνται από την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια Wikipedia.
Με την επιλογή "Παίξε" ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να παίξει παιχνίδια - κουίζ, να δοκιμάσει και να εμπλουτίσει τις γνώσεις του σχετικά με τις πρωτεύουσες του κόσμου. Αρχικά επιλέγει την επιθυμητή ήπειρο (Ευρώπη, Ασία κλπ) και στη συνέχεια διαβάζει και απαντάει στις ερωτήσεις «Βρες την πρωτεύουσα».

Οι μαθητές που ασχολήθηκαν με τη δημιουργία της ελληνικής έκδοσης είναι οι εξής:
Βαβίτσας Κοσμάς, Βαρσάνη Ελένη, Γιώτας Αχιλλέας, Γκαντζιού Μαρία, Γκεοργκίεβα Βάνια, Γκρόπας Μιχάλης, Γούλα Ελευθερία, Δεληλίγκα Θεολία, Δράκος Ευάγγελος, Ζάχου Μαρία, Ζήση Χριστίνα, Ιακωβάκης Ευάγγελος, Καναβός Ευάγγελος, Κολέτσιου Ειρήνη, Κουκουσούλης Στέφανος, Κουτρουλιά Γεωργία, Κουτσώνας Κων/νος, Κράβαρης Σωτήριος, Κώρης Δημήτριος, Κωσταρέλλος Νικόλαος, Λάπι Σάρα, Μανούρας Δημήτριος, Μπαμπούρης Χρίστος, Μπαντέκας Αχιλλέας, Μπαρτζιώκα Γεωργία, Μπασιάκας Στέφανος, Μπεκτάσι Δήμητρα, Μπουντούρη Ευαγγελία, Μπουρνάζος Άλκης, Παπαχρήστος Κων/νος, Πόπα Τζουλιάνο, Τσιλίκα Ευαγγελία, Χαράρι Λέι.

Οι μαθητές που ασχολήθηκαν με τη δημιουργία της αγγλικής έκδοσης είναι οι εξής:
Αγγούμης Κων/νος, Βαρσάμη Χρυσούλα, Γεωργούλας Βασίλειος, Γιούτσος Αλέξανδρος, Κλουτσάρα Αλκμήνη, Κοψαχείλη Παρασκευή, Μάμαλης Θεόδωρος, Μαρκατά Δήμητρα, Μπαζπάνη Ειρήνη, Παπαπούλιου Ευδοκία, Σέλλα Κατερίνα, Χλίβας Χρήστος.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Αβδελίδης Ευάγγελος (ΠΕ19), Αβδελίδου Ελένη (ΠΕ19).

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε δωρεάν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ έκδοση από το Google Play Store

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε δωρεάν την ΑΓΓΛΙΚΗ έκδοση από το Google Play Store

Διεθνής διάκριση - Βράβευση από την ομάδα ανάπτυξης του ΜΙΤ App Inventor (Φεβρουάριος 2018)

Σημαντική διάκριση για το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων αποτελεί η βράβευση της εφαρμογής (app) "Capitals of the World" από την ομάδα ανάπτυξης του MIT App Inventor. To app κέρδισε το βραβείο της καλύτερης εφαρμογής στην κατηγορία καλύτερης σχεδίασης για τον μήνα Φεβρουάριο 2018 (APP OF THE MONTH - BEST DESIGN) Διαβάστε περισσότερα για αυτή την επιτυχία.

Δείτε όλα τα apps που δημιουργήθηκαν από τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων

Ακολουθούν στιγμιότυπα οθόνης (screenshots) από την εφαρμογή.