Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου (27-10-2004)

Στις 27 Οκτωβρίου 2004 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η γιορτή για την επέτειο του ιστορικού ΌΧΙ, με το οποίο απάντησε η χώρα μας στον επεκτατισμό των Ιταλών στις 28 Οκτωβρίου 1940. Mια γιορτή που κάθε χρόνο μας υπενθυμίζει τις θυσίες των προγόνων μας και τα ιδανικά του έθνους μας, που πρέπει να καθορίζουν την παρούσα και μελλοντική πορεία της πατρίδας μας.
Η γιορτή ξεκίνησε με την παράδοση της Σημαίας στη Σημαιοφόρο του Σχολείου Πλιάγκα Ιωάννα και την απονομή επαίνων και βραβείων από τον Δ/ντή του σχολείου κ. Ρίζο Κων/νο. Για τη σημασία αυτής της ημέρας μίλησε ο καθηγητής κ. Κατσάρος Μ.. Οι μαθητές συμμετείχαν στη γιορτή απαγγέλοντας ποιήματα και αφηγήσεις ενώ η χορωδία του σχολείου μας θύμισε τραγούδια εκείνης της εποχής. Την επιμέλεια της εκδήλωσης ανέλαβαν οι καθηγήτριες Παππά Κ., Παππά Ε. και Λαζαρίδου Σ.
Την επόμενη ημέρα ομάδα μαθητών του 2ου ΤΕΕ συμμετείχε στην καθιερωμένη παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα.