Έκθεση βιβλίων και φωτογραφιών για το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

2ο Επαγγελματικό Λύκειο Τρικάλων - Σχολική Βιβλιοθήκη

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός / Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης 2ου Ε.Π.Α.Λ. Τρικάλων.

Δελτίο τύπου:

Έκθεση εντύπων τεκμηρίων, βιβλίων, λευκωμάτων και φωτογραφιών που αναφέρονται στην Ιστορία του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου, της Κατοχής, της Αντίστασης και της Απελευθέρωσης(στο χώρο της Σχολικής Βιβλιοθήκης του 2ου ΕΠΑΛ από τις 21-10-2009 ως 30-10-2009).

Ως ζωντανός χώρος μόρφωσης, ενημέρωσης και πολιτισμού η Σχολική βιβλιοθήκη του 2ου ΕΠΑΛ, τιμώντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, εκθέτει «ταμιευτήρες» μνήμης ανθρώπων που οι ιστορίες τους δεν πρέπει να σβηστούν. Ιστορίες ανθρώπων που όρμησαν στις λόγχες του εχθρού, πολέμησαν, νίκησαν και μετά πήραν το βαρύ δρόμο της επιστροφής για να πολεμήσουν ξανά. Οι μνήμες τους μένουν ζωντανές μέσα από τις παντοειδείς καταγραφές ( έντυπα τεκμήρια, βιβλία, λευκώματα και φωτογραφίες)οι οποίες διασώζουν παράλληλα και τη δυνατότητα πολύπλευρων ερμηνειών τους από τους ερευνητές, ιστορικούς και σκεπτόμενους πολίτες κάθε εποχής.

Στο πνεύμα της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, τιμώντας και αναδεικνύοντας τις αξίες και τα νοήματα ζωής που αυτή εκπροσωπεί, σας καλούμε να επισκεφθείτε την έκθεσή μας που θα λειτουργεί στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου, καθημερινά από τις 8.45 π.μ. έως τις 13.00 μ.μ.

Με τιμή,
Ο διευθυντής του 2ου Ε.Π.Α.Λ. Τρικάλων
Νικόλαος Κωστής

Η υπεύθυνη σχολικής βιβλιοθήκης του 2ου Ε.Π.Α.Λ. Τρικάλων
Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός

Ακολουθεί προτεινόμενη, ενδεικτική βιβλιογραφία από την υπεύθυνη βιβλιοθήκης Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογο-ιστορικό:

Α) Ειδικά έργα για το φαινόμενο του φασισμού ναζισμού.
1) Jeffrey Herf, Αντιδραστικός μοντερνισμός. Τεχνολογία, κουλτούρα και πολιτική στη Βαϊμάρη και το Γ΄ Ράϊχ, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, Ηράκλειο 1996.
2) Α. Γκλυκσμάν, Φασισμοί: Παλιός και νέος, Στοχαστής, Αθήνα χ.χ.
3) Στέφανος Ροζάνης, Τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και το τέλος του παραδοσιακού ουμανισμού, Παπαζήσης, Αθήνα χ.χ.
4) Κώστας Παπαϊωάννου, Η γένεση του ολοκληρωτισμού, Εναλλακτικές Εκδόσεις, Αθήνα 1991.
5) Λιονέλ Ρισάρ, Ναζισμός και κουλτούρα, Αστέρι, Αθήνα 1980.
6) Σάλινς Μάρσαλ, Χρήσεις και καταχρήσεις της Βιολογίας, Αλεξάνδρεια, Αθήνα 1997.

Β) . Ειδικά έργα για την περίοδο 1936-1949 στην Ελλάδα.
1) (Συλλογικό), Η Ελλάδα: Δικτατορία- Κατοχή- Αντίσταση (1936-1944), Πρακτικά του Διεθνούς Ιστορικού Συνεδρίου, Μορφωτικό Ίδρυμα Αγροτικής Τράπεζας της Ελλάδος, Αθήνα 1989.
2) Baerenntzen L. (και άλλοι), Μελέτες για τον Εμφύλιο Πόλεμο 1945-1949, Ολκός, Αθήνα 1992.
3) Ανδρέας Κέδρος. Η ελληνική Αντίσταση 1940-1944, τόμοι Α΄- Β΄, Θεμέλιο, Αθήνα χ.χ.
4) Θανάσης Χατζής, Οι ρίζες της Εθνικής Αντίστασης, Φιλίστωρ, Αθήνα χ.χ.
5) Ιωάννης Κολιόπουλος, Παλινόρθωση- Δικτατορία- Πόλεμος 1935-1941. Ο βρετανικός παράγοντας στην Ελλάδα, Εστία, Αθήνα 1985.
6) Χάγκεν Φλάισερ, Στέμμα και Σβάστικα. Η Ελλάδα της Κατοχής και της Αντίστασης 1941-1944, τόμοι Α΄- Β΄, Παπαζήσης, Αθήνα 1995.
7) David Close, Ο ελληνικός Εμφύλιος Πόλεμος. Μελέτες για την πόλωση 1943-1950, Φιλίστωρ, Αθήνα 1997.
8) Μαρκ Μαζάουερ, Στην Ελλάδα του Χίτλερ. Η εμπειρία της Κατοχής, Αλεξάνδρεια, Αθήνα 1994.
9) Γιώργος Μαργαρίτης, Από την ήττα στην εξέγερση. Ελλάδα: άνοιξη 1941 φθινόπωρο 1942, Ο Πολίτης, Αθήνα 1993.
10) Ελένη Μαχαίρα, Η νεολαία της 4ης Αυγούστου. Φωτογραφίες, Ιστορικό Αρχείο Ελληνικής Νεολαίας, Αθήνα 1987.
11) Τάκης Ψαράκης, Ντοκουμέντα Κατοχής της γερμανικής προπαγάνδας, Καστανιώτης, Αθήνα χ.χ.
12) Τασούλα Βερβενιώτη, Η γυναίκα της Αντίστασης, Οδυσσέας, Αθήνα χ.χ.
13) Α. Μπαχαριάν Π. Ανταίος, Εικαστικές μαρτυρίες. Στον πόλεμο, στην Κατοχή και την Αντίσταση, Οδυσσέας, Αθήνα χ.χ.
14) Παύλος Πετρίδης, Στη δίνη του Εμφυλίου πολέμου (1944-1947), Προσκήνιο Α. Σιδεράτος, Αθήνα χ.χ.