Μάθημα Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (Μάιος 2019)

Στο 2ο ΕΠΑΛ πραγματοποιήθηκε βιωματικό 4ωρο μάθημα πρώτων βοηθειών στους μαθητές της Γ΄ τάξης (τμήματα της νοσηλευτικής, αισθητικής, κομμωτικής και βρεφοκομίας), Β΄ τάξης (τμήματα του τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας) και τμήμα της Α΄ τάξης, από τον Κo Αντώνη Μίγκα, πτυχιούχο Νοσηλευτή και πιστοποιημένο εκπαιδευτή από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στο σωστό τρόπο αντιμετώπισης ανακοπής καρδιάς και αποκατάστασης, χρησιμοποιώντας ανθρώπινο πρόπλασμα και εκπαιδευτικό απινιδωτή. Συγκεκριμένα, το μάθημα περιείχε καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση, χρήση απινιδωτή για ανάταξη, θέση ανάνηψης και αντιμετώπιση πνιγμονής .
Ευχαριστούμε τον Κo Μίγκα για τη συμβολή του και ευελπιστούμε στην επανάληψη τέτοιων δραστηριοτήτων, ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν δεξιότητες και να κατασταθούν άτομα πρόθυμα και ικανά να δράσουν άμεσα όταν παραστεί ανάγκη.