Eκπαιδευτική εκδρομή στα Μετέωρα - Mάρτιος 2001

Ο τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών, με συνοδούς καθηγητές κ. Κοτσίρα Ηλία, Ράμπια Δέσποινα, Αυγέρο Ευθύμιο, Κωστή Νικόλαο, επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Αναπαυσά, για να μελετήσουν τις αγιογραφίες - τοιχογραφίες του Θεοφάνη Κρητικού και ειδικά την αγιογραφία με θέμα " ο Αδάμ ονοματίζει τα ζώα ". Στους μαθητές μίλησε αρχικά ο μοναχός της Ιεράς Μονής για το ιστορικό της κατασκευής της και στη συνέχεια ο καθηγητής Καλών Τεχνών κ. Κοτσίρας Η. αναφέρθηκε στη τεχνοτροπία της αγιογραφίας και ανέλυσε το περιεχόμενο των τοιχογραφιών και ειδικά την αγιογραφία της 2ας Παρουσίας. Οι μαθητές υπό τη σκιά των βράχων των Μετεώρων, νιώθοντας το δέος του ύψους, ζωγράφισαν με ενδιαφέρον τον περιβάλλοντα χώρο. Στη συνέχεια μαθητές και καθηγητές σήκωσαν χαρταετούς (που κατασκεύασαν οι ίδιοι) στην Τσέρτη Καλαμπάκας, γεμίζοντας τον ουρανό με χρώματα και σχήματα. Η εκδρομή τελείωσε με μια επίσκεψη στο ΤΕΕ Ξυλογλυπτικής Καλαμπάκας, που είναι και το μοναδικό που λειτουργεί στην Ελλάδα.