Eκπαιδευτική εκδρομή στην Πύλη - Οκτώβριος 2001

Οι μαθητές του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών (Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων και Συντήρηση Έργων Τέχνης) και των τριών τάξεων του σχολείου, με συνοδούς καθηγητές τους κ. Αυγέρο Ευθύμιο, κ. Κοτσίρα Ηλία, κ. Κωστή Νικόλαο και κ. Μπλιούμη Χρήστο, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πύλη Τρικάλων, όπου επισκέφτηκαν την "Πόρτα Παναγιά" και το γεφύρι της Πόρτας. Στο Ναό "Πόρτα Παναγιά" έγινε ξενάγηση από το φύλακα του ναού, ενώ οι καθηγητές Αυγέρος Ε. και Κωστής Ν. μίλησαν για την αρχιτεκτονική του ναού και την πλακόστρωση του περιβάλλοντα χώρου, ο καθηγητής Μπλιούμης Χ. για τη συντήρηση ξύλου και εικόνας ενώ ο καθηγητής Κοτσίρας Η. ανέλυσε τα δύο περίφημα ψηφιδωτά του τέμπλου, της Παναγίας και του Χριστού. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές ζωγράφισαν θέματα από το φυσικό περιβάλλον. Η εκδρομή τελείωσε με περίπατο στις όχθες του Πορταϊκού Ποταμού και πέρασμα από το ονομαστό πέτρινο τοξοτό γεφύρι της Πύλης.