Φυτά – Η λειτουργική και αισθητική τους αξία

Κουίζ με ερωτήσεις σχετικά με τη λειτουργική και αισθητική αξία των φυτών.

Αναλυτικές Πληροφορίες

Τίτλος

Φυτά – Η λειτουργική και αισθητική τους αξία

Τύπος μαθησιακού αντικειμένου

Κουίζ

Σύνδεσμος

Λογισμικό

Kahoot

Θεματική περιοχή

Στοιχεία Αρχιτεκτονικής τοπίου

Εκπαιδευτική βαθμίδα

Επαγγελματικό Λύκειο

Εύρος ηλικίας

Εκπαιδευτικός

Ντίνα Ευαγγελία

Περιγραφή

Οι μαθητές απαντούν σε ερωτήσεις σχετικά με τη λειτουργική και αισθητική αξία των φυτών χρησιμοποιώντας το Kahoot! App ή το site kahoot.it. Το Kahoot είναι ένα εργαλείο με σκοπό την αξιολόγηση των μαθητών σε πραγματικό χρόνο τάξης. Τo κουίζ προβάλλεται στην τάξη και κάθε μαθητής απαντάει σε αυτό από τη δική του συσκευή (υπολογιστή, τάμπλετ, smartphone). Μετά από κάθε απάντηση, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να δουν αν απάντησαν σωστά ή στην αντίθετη περίπτωση, τη σωστή απάντηση, παίρνοντας έτσι ανατροφοδότηση για τις γνώσεις τους. Στο τέλος, εμφανίζονται οι νικητές κάθε κουίζ, οι μαθητές δηλαδή με τις περισσότερες σωστές απαντήσεις.

Λέξεις κλειδιά

Οπτικός έλεγχος,  ηχοπετάσματα, διάβρωση εδάφους, τεχνικές φύτευσης εδαφών με κλίση