Iστορία του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) Τρικάλων

Το Σχολικό Έτος 1988-1989 ιδρύεται το 2ο ΤΕΛ Τρικάλων με διευθυντή τον κ.Μιλτιάδη Κατσάρο. Την πρώτη χρονιά λειτούργησε με τους εξής τομείς:
1. Γεωτεχνικό με ειδικότητα: Ανθοκηπευτικών Εγκαταστάσεων
2. Οικονομίας και Διοίκησης με ειδικότητα: Υπαλλήλων διοίκησης
3. Μηχανολογικό με ειδικότητα: Ψυκτικών εγκαταστάσεων και Κλιματισμού
Τα επόμενα χρόνια προστέθηκε και ο τομέας Υγείας-Πρόνοιας με την ειδικότητα των Βρεφονηπιοκόμων.
Το Σχολικό Έτος 1998-1999, δέκα χρόνια μετά από την ίδρυση του 2ου ΤΕΛ, ιδρύεται το 2ο ΤΕΕ Τρικάλων (σύμφωνα με το νόμο 2640 του 1998) πάλι υπό την διεύθυνση του κ. Μιλτιάδη Κατσάρου. Οι τομείς έχουν γίνει πια έξι (6), καθώς έχουν προστεθεί οι τομείς των Καλλιτεχνικών Εφαρμογών και της Αισθητικής-Κομμωτικής, ενώ οι ειδικότητες ανά τομέα έχουν αυξηθεί.

To Σεπτέμβριο 2003 γίνεται ανακατανομή των τομέων στα ΤΕΕ της πόλης. Ιδρύεται το 4ο ΤΕΕ Τρικάλων με τους τομείς Υγείας-Πρόνοιας και Κομμωτικής-Αισθητικής που αποτελούν πλέον παρελθόν για το 2ο ΤΕΕ. Επίσης γίνεται μετακίνηση του μηχανολογικού τομέα στο 1ο ΤΕΕ και του τομέα Κατασκευών από το 1ο ΤΕΕ στο 2ο ΤΕΕ.

Κατά το σχολικό έτος 2000-2001 και μέχρι το Δεκέμβριο του έτους 2001 το 2ο ΤΕΕ λειτουργεί υπό την διεύθυνση του κ. Ευάγγελου Νικητόπουλου. Aπό το Δεκέμβριο 2001 μέχρι τον Ιούνιο 2002 το 2ο ΤΕΕ λειτουργεί υπό την διεύθυνση του κ. Γρηγόριου Μπαντέκα.
Από το 2002 μέχρι το Σεπτέμβριο του 2007 διευθυντής ήταν ο κ. Κων/νος Ρίζος. To Σεπτέμβριο του 2006 ξεκίνησε η λειτουργία του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Τρικάλων. Το Σεπτέμβριο του 2021 ξεκίνησε η λειτουργία του Πρότυπου Επαγγελματικού Λυκείου Τρικάλων.

Έφυγε ο Βαγγέλης Νικητόπουλος
Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2002, έφυγε από κοντά μας ο Ευάγγελος Νικητόπουλος σε ηλικία 54 ετών. Ο Ευάγγελος Νικητόπουλος διετέλεσε διευθυντής στο σχολείο μας από τον Σεπτέμβριο του 2000 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2001. >> Συνέχεια

Μέχρι τον Ιούνιο του 2005 το 2ο ΤΕΕ Τρικάλων στεγαζόταν στο συγκρότημα σχολικών κτιρίων της Μπάρας και συγκεκριμένα στο κτίριο του πρώην Πολυκλαδικού Λυκείου. Στον ίδιο χώρο βρίσκονταν τα κτίρια του 4ου Γυμνασίου και του 7ου Λυκείου. Από το Σεπτέμβριο του 2005 το 2ο ΤΕΕ αποκτά το δικό του κτίριο στον Πυργετό.

Πατήστε με το ποντίκι εδώ για να δείτε φωτογραφίες του κτιρίου του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων στον Πυργετό.

Ακολουθούν φωτογραφίες του παλιού κτιρίου, του πρώην Πολυκλαδικού Λυκείου.