Εισαγωγικό σημείωμα

Επιστροφή στο Δικτυακό Τόπο του 2ου ΤΕΕ Τρικάλων
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Για την κατασκευή των ιστοσελίδων εργάστηκε μια ομάδα μαθητών, η οποία αποτελούνταν από τους μαθητές του τμήματος Γο του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης. Οι μαθητές αξιοποίησαν τον παγκόσμιο ιστό για την εύρεση των ηλεκτρονικών διευθύνσεων των ΤΕΙ χρησιμοποιώντας μηχανές αναζήτησης (πχ www.google.com), διάφορες πύλες (πχ www.in.gr, www.yahoo.com) και πολλούς άλλους δικτυακούς τόπους, όπως του Υπουργείου Παιδείας (www.ypepth.gr), του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi-schools.gr), του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (www.sch.gr) και πολλούς άλλους. Χρησιμοποίησαν προγράμματα εφαρμογών γραφείου (Microsoft Word, Microsoft PowerPoint), αφομοιώνoντας τις έννοιες σύνδεσμος, υπερκείμενο και υπερμέσο και μετέτρεψαν τελικά την εργασία τους σε μορφή ιστοσελίδας.

Γνωρίστε το Τμήμα Γο

Στο ίδιο πρόγραμμα απασχολήθηκε μια ακόμα ομάδα μαθητών, η οποία αποτελούνταν από τους μαθητές του τμήματος Βο του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης. Η ομάδα αυτή εργάστηκε για τη δημιουργία έντυπου αρχείου πληροφόρησης.

Γνωρίστε το Τμήμα Βο

Yπεύθυνη Δικτυακού Τόπου Αβδελίδου Ελένη