ΣΕΛΙΔΕΣ

ΕΤΟΣ 44ο Τρίτη 9 Απριλίου 2002 ΔΡΧ 255/ ΕΥΡΩ 0.75

ΣΕΛΙΔΑ 4

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Λένα Αβδελίδου
Ανάγκη η παρουσία ενός σχολείου στο internet και όχι πολυτέλεια...
Έναν ολοκληρωμένο δικτυακό τόπο έχει αποκτήσει το 2ο ΤΕΕ Τρικάλων, το οποίο απαντά στη διεύθυνση: http://2tee-trikal.tri.sch.gr.

Από το δικτυακό τόπο ο καθένας μπορεί ν' αντλήσει πληροφορίες με:

Α) την ιστορία του σχολείου
Β) Τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν σε αυτό, το τρέχον σχολικό έτος
Γ) Το προσωπικό που εργάζεται σε αυτό
Δ) Τις δραστηριότητες που αναπτύσσονται σε αυτό με τη συνεργασία καθηγητών και μαθητών (πχ ενισχυτική διδασκαλία, προγράμματα αγωγής υγείας και αγωγής του καταναλωτή κλπ)
Ε) Τις εκδηλώσεις που πραγματοποιεί το σχολείο (εντός και εκτός του σχολικού χώρου)
ΣΤ) Τις εκπαιδευτικές εκδρομές που οργανώνει σε ολόκληρη τη χώρα
Ζ) Τα δημοσιεύματα του τοπικού και πανελλήνιου τύπου που το αφορούν
Η) Το έργο "Λαέρτης" ( Συγκεκριμένα για το έργο "Λαέρτης", εκτός από τις γενικές πληροφορίες, μπορείτε να παρακολουθήσετε την εξέλιξη της πορείας του έργου στο 2ο ΤΕΕ μέσα από τα επιμορφωτικά σεμινάρια και τις πειραματικές διδασκαλίες που πραγματοποιούνται). Οι ιστοσελίδες είναι εμπλουτισμένες με κείμενο, εικόνες, animation και video για την ορθότερη αναπαράσταση των αποθηκευμένων πληροφοριών και ανανεώνονται συχνά. Ο δικτυακός τόπος του 2ου ΤΕΕ έχει καταχωρηθεί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr) ως επιλεγμένος δικτυακός τόπος.

Η υπεύθυνη του δικτυακού τόπου Ελένη Αβδελίδου δήλωσε στην "Έρευνα" τα παρακάτω:
"Ένας σύγχρονος εκπαιδευτικός οργανισμός, ο οποίος θέλει να κατέχει μια ξεχωριστή θέση μέσα σε μια κοινωνία πληροφοριών, πρέπει να παρακολουθεί τις εξελίξεις και να αξιοποιεί τις δυνατότητες που του παρέχουν η δικτυακή και υπολογιστική υποδομή του, τόσο για διοικητικούς όσο και για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Η παρουσία ενός σχολείου στο internet δεν είναι πλέον πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

Στους σκοπούς δημιουργίας του δικτυακού τόπου εντάσσονται τα παρακάτω:
Α) Το να δηλώσουμε παρών σε ένα αναπτυσσόμενο μέσο μετάδοσης πληροφοριών, δηλαδή στον παγκόσμιο ιστό, όπως απαιτείται από ένα σχολείο που φιλοδοξεί να κατέχει μια αξιοπρεπή θέση στην κοινωνία της πληροφορίας.
Β) Η προβολή των δραστηριοτήτων, των εκδηλώσεων και γενικότερα του εκπαιδευτικού έργου
Γ) Η διευκόλυνση της αμφίδρομης επικοινωνίας του σχολείου με την κοινωνία
Δ) Η αξιοποίησή του ως εργαλείο για την επιτυχή συνέχιση και ολοκλήρωση του έργου "Λαέρτης"
Ε) Η ενασχόληση των μαθητών με τις νέες τεχνολογίες".

Ο Χριστόφορος Μούτσιος ήταν ο "κινητήριος μοχλός" της Χρυσαυγής στο προχθεσινό ντέρμπι με το Νεοχώρι.
Έχασε την μεγάλη ευκαιρία
Το Νεοχώρι ηττήθηκε 1-0 από τη Χρυσαυγή την στιγμή που η ΑΕΤ έφερε ισοπαλία με την Αγία Μονή

’οσμο, άχρωμο και σε αρκετές στιγμές σκληρό. Αυτή είναι με δύο κουβέντες η γενική εικόνα του ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας, ανάμεσα στον Διγενή Νεοχωρίου και την Χρυσαυγή.

Το ντέρμπι διεξήχθη στο γήπεδο "Μπάμπης Παπαχαντζής" στο Νεοχώρι και ήταν παιχνίδι "ζωής και θανάτου" για την γηπεδούχο ομάδα. Μετά την ήττα της ΑΕΤ από την Χρυσαυγή την Πέμπτη που πέρασε, οι Νεοχωρίτες είχαν πλησιάσει στους 2 βαθμούς και άρχισαν και πάλι να ελπίζουν για την κατάκτηση της τρίτης προνομιούχου θέσης η οποία οδηγεί στην παραπάνω κατηγορία. Για να κρατήσει όμως ο Διγενής την διαφορά των δύο πόντων θα έπρεπε να κερδίσει τη Χρυσαυγή, αλλά και η ΑΕΤ να χάσει βαθμούς στα παιχνίδια που απομένουν.

Το πρώτο ωστόσο δεν συνέβη, αφού ο Διγενής δεν κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη της νίκης στον Κυριακάτικο αγώνα και έχασε με 0-1, χάνοντας τις ελπίδες για την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η απογοήτευση φάνηκε και στους παίκτες και στους φιλάθλους της ομάδας οι οποίοι παρακολούθησαν τον αγώνα, ο οποίος εξελισσόταν εις βάρος της ομάδας τους.
Μία είδηση όμως που προέρχονταν από το γήπεδο της ΑΕΤ "ζωγράφισε" στο πρόσωπο των φιλάθλων και των παραγόντων ένα μικρό χαμόγελο.

Η πληροφορία έλεγε ότι η ΑΕΤ έχανε με 1-2 μέχρι τις καθυστερήσεις και ευελπιστούσαν ότι οι δύο βαθμοί διαφορά μεταξύ τους θα παρέμεναν, αφού αλλαγή στο σκορ στο εκεί παιχνίδι δεν έβλεπαν.
Όμως λίγα λεπτά αργότερα και πάλι από το γήπεδο της ΑΕΤ οι πληροφορίες έλεγαν πως η ΑΕΤ ισοφάρισε με πέναλτι γεγονός που στεναχώρησε τους Νεοχωρίτες. Έτσι λοιπόν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αυξήθηκε στους 3 και πλέον ο αγώνας δρόμου για το Νεοχώρι θα είναι δύσκολος.

Το γκολ της συνάντησης
Η Χρυσαυγή δεν έπιασε την απόδοση που είχε στον αγώνα με την ΑΕΤ, αλλά έδειξε για μια ακόμη φορά ότι το σύνολο που διαθέτει είναι ισχυρό.
Είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας με τον Χριστόφορο Μούτσιο να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, χωρίς βέβαια να υστερήσουν οι υπόλοιποι.
Το γκολ συντελέσθηκε στο 30΄ της συνάντησης, όταν ο Βαγγέλης Παππάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Χρήστος Παππάς με κεφαλιά νίκησε τον Ευαγγέλου.
Το γκολ αυτό έμελλε να είναι το μοναδικό του ντέρμπι. Αν και ο Διγενής το πάλεψε δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του. Λίγο η αστοχία, λίγο οι αποκρούσεις του Δημήτρη Τεντολούρη κράτησαν τη νίκη της Χρυσαυγής.

Οι συνθέσεις
Νεοχώρι: Ευαγγέλου, Μπάκος, Θεοχαρούλας (46΄ Μπαλάφας), Θεοδώρου, Παπακώστας (λτ. 31΄ Γαλάνης), Αλεξανδρής (71΄ Χρυσικόπουλος), Φαλτάκας, Γιαννίτσης, Μιχαήλ, Πατσιαλής, Τσιόβολος.
Χρυσαυγή: Τεντολούρης, Χρ. Παππάς, Γκούμπλιας, Γιώτας, Ρίζος, Μούτσιος, Παπακωνσταντίνου (82΄ Μητσιάδης), Γκατζογιάννης, Ε. Παππάς (82΄ Μιχόπουλος), Γιδόπουλος (58΄ Μπαταγιάννης), Ευαγγέλου.

Γιώργος Σιαμουρέλης

<- ΓΥΡΙΣΤΕ ΣΕΛΙΔΑ