Πρόγραμμα ευαισθητοποίησης - ενημέρωσης εκπαιδευτικών ΤΕΕ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

ΜΕΤΡΟ 2.3 : «Αρχική Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση»
ΕΝΕΡΓΕΙΑ 2.3.2 : «Ανάπτυξη-Αναβάθμιση των Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων (ΤΕΕ)»
ΠΡΑΞH 2.3.2.ιβ΄ : «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ και ΣΕΚ για να ανταποκριθούν στα νέα δεδομένα της σχεδιαζόμενης αναβάθμισης του θεσμού»

Oι καθηγητές του 2ου ΤΕΕ Τρικάλων Αβδελίδου Ελένη και Αβδελίδης Ευάγγελος έχουν επιλεγεί και συμμετέχουν ως πολλαπλασιαστές - επιμορφωτές στο έργο "Πρόγραμμα Ευαισθητοποίησης - Ενημέρωσης του Εκπαιδευτικού κόσμου της ΤΕΕ", που εκτελείται από το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας σε συνεργασία με το ΥΠΕΠΘ. Στη σελίδα αυτή παρέχεται μια πρώτη ενημέρωση σχετικά με το πρόγραμμα αυτό.

Μάθετε για τη διημερίδα ευαισθητοποίησης που πραγματοποιήθηκε στο Ν.Τρικάλων
Δείτε δημοσιεύματα του τοπικού τύπου για τη διημερίδα

Τι είναι το Πρόγραμμα Ευαισθητοποίησης - Ενημέρωσης του Εκπαιδευτικού κόσμου της ΤΕΕ
Η ενοποιημένη αυτή κατηγορία πράξης αφορά στην ενημέρωση των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ και ΣΕΚ και επιδιώκει την ενεργό συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών στη σχεδιαζόμενη αναβάθμιση της ΤΕΕ, προκειμένου και αυτοί με τη σειρά τους να συμβάλλουν στην επιτυχή υλοποίηση των επιδιωκόμενων στόχων στα πλαίσια μιας γενικότερης στρατηγικής για την αναδιοργάνωση της Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Τελικός δικαιούχος του προγράμματος είναι το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας.

Πράξεις για την αναβάθμιση - ανάπτυξη της ΤΕΕ
Το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του ΥΠΕΠΘ ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ, που έχει σχεδιασθεί στα πλαίσια του 3ου Κοινοτικού Πλαίσιου Στήριξης (Γ’ ΚΠΣ), προβλέπει την εξοικονόμηση πόρων και τη χρηματοδότηση αντίστοιχων δράσεων, με σκοπό την υλοποίηση μιας ολοκληρωμένης και συνεκτικής πολιτικής για την αναβάθμιση και ανάπτυξη της ΤΕΕ.
Η αναβάθμιση της ΤΕΕ θα πραγματοποιηθεί μέσα από ένα πλήθος έργων, που πρόκειται να υλοποιηθούν. Ανάλογα με το περιεχόμενο των έργων αυτών, προκύπτει χωρισμός των πράξεων σε τρεις βασικές κατηγορίες:
1. Πράξεις που αφορούν το εσωτερικό περιβάλλον του σχολείου
2. Πράξεις που αφορούν τη σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας
3. Πράξεις που αφορούν την εισαγωγή νέων τεχνολογιών στα ΤΕΕ

Ενδεικτικά μερικές από τις προβλεπόμενες πράξεις είναι οι παρακάτω:
1. Αναβάθμιση-βελτίωση της Εκπαιδευτικής διαδικασίας στο εσωτερικό περιβάλλον των ΤΕΕ
• Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση του εργαστηριακού εξοπλισμού στην διδασκαλία
• Προγράμματα εναλλακτικών μεθόδων μάθησης
• Ανάπτυξη εφαρμογών και προγραμμάτων επίδειξης και βράβευσης εκπαιδευτικών έργων – ΔΑΙΔΑΛΟΣ
• Σχολικά Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
• Ανάπτυξη και λειτουργία Βιβλιοθηκών στα ΤΕΕ (περίπου 340 βιβλιοθήκες)

2. Σύνδεση της Εκπαίδευσης με την Αγορά Εργασίας και την Παραγωγή
• Δημιουργία Εικονικών Επιχειρήσεων
• Προγράμματα επισκέψεων σε επιχειρήσεις και επαγγελματικούς ή επιστημονικούς φορείς
• Δημιουργία γραφείων ΣΕΠ και Σύνδεσης με Αγορά Εργασίας μέσα στο ΤΕΕ
• Ενδοεπιχειρησιακή Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών
• Θερινά σχολεία επιχειρηματικότητας
• Πρακτική Άσκηση στα ΤΕΕ
• Προγράμματα Συμβουλευτικής – Επαγγελματικού Προσανατολισμού – Θετικές Ενέργειες υπέρ των γυναικών

3. Εισαγωγή Νέων Τεχνολογιών στα ΤΕΕ
• Δημιουργία δικτυακού τόπου και ένταξη εκπαιδευτικού υλικού για τα ΤΕΕ στα διαδίκτυo - Ανάπτυξη υπηρεσιών στo διαδίκτυo.
• Ανάπτυξη/προσαρμογή ειδικού εκπαιδευτικού υλικού (λογισμικού, ψηφιακού υλικού), εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για την υποστήριξη του εκπαιδευτικού έργου στα ΤΕΕ.

Περισσότερες πληροφορίες στις ιστοσελίδες
Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας (