Erasmus+ KA2 Fablab SchoolNet - 4η Συνάντηση (Βάρνα, Φεβρουάριος 2020)

Το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων συμμετείχε σε διακρατική συνάντηση στη Βάρνα της Βουλγαρίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA2 με τίτλο "FabLab SchoolNet: STEAM education and learning by Robotics, 3D and Mobile technologies". Η συνάντηση διοργανώθηκε από το βουλγαρικό σχολείο Varnenska morska gimnazia "Sv. Nikolai Chudotvorec" στις 10 και 11 Φεβρουαρίου 2020.
Στη συνάντηση αυτή παρουσιάστηκε η εξέλιξη της πορείας του έργου, της υλοποίησης των απαιτούμενων εργασιών, της δημιουργίας των τελικών προϊόντων και της εφαρμογής των τεχνολογιών στα σχολεία. Επίσης οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους και στα εργαστήρια του βουλγαρικού σχολείου και να επισκεφθούν τη Ναυτική Ακαδημία Nikola Vaptsarov στην οποία παρουσιάστηκε η αξιοποίηση της τεχνολογίας μέσα από τη χρήση δρόνων (drones) και προσομοιωτών.
Στη συνάντηση αυτή το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί Παυσανίας Νταράλας και Ευάγγελος Αβδελίδης.

Μάθετε περισσότερα για το πρόγραμμα FabLab SchoolNet