Εκπαιδευτική Ρομποτική με Lego Mindstorms Robot Inventor

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022, ομάδες μαθητών του σχολείου είχαν την ευκαιρία να εισέλθουν στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής με την αξιοποίηση της τεχνολογίας Lego Mindstorms Robot Inventor. Τα Lego Mindstorms Robot Inventor είναι τα νέα kits Mindstorms της Lego που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά το 2020 αντικαθιστώντας την επιτυχημένη σειρά EV3. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να κατασκευάσουν και να προγραμματίσουν διαφορετικά μοντέλα ρομπότ. Χρησιμοποίησαν το αντίστοιχο καινούργιο λογισμικό της Lego που εγκαταστάθηκε στα tablets του σχολείου ενώ η επικοινωνία tablet και robot γινόταν μέσω της τεχνολογίας bluetooth. Υπεύθυνος για την καθοδήγηση των μαθητών ήταν ο καθηγητής Πληροφορικής Αβδελίδης Ευάγγελος.