Ενημερωτική επίσκεψη για το έργο e-trikala (4-4-2005)

Στις 4 Απριλίου 2005 δύο ομάδες μαθητών του 2ου ΤΕΕ Τρικάλων επισκέφτηκαν το τζαμί και το δημαρχείο αντίστοιχα, όπου ενημερώθηκαν για το έργο "e-trikala - η ηλεκτρονική πολιτεία των Τρικάλων", που υλοποιείται στην πόλη μας.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης αναλύθηκαν έννοιες όπως η ευρυζωνικότητα και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την πορεία του προγράμματος καθώς και πως το έργο αυτό θα βελτιώσει την καθημερινή ζωή των Τρικαλινών πολιτών.
Επίσης οι δυο ομάδες των μαθητών χρησιμοποίησαν βιντεοτηλέφωνο για να επικοινωνήσουν, αξιοποιώντας τις υψηλές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες και γνωρίζοντας κατά αυτόν τον τρόπο ένα μικρό κομμάτι από το συνολικό έργο που θα ολοκληρωθεί σύντομα.