Πρόγραμμα "Γεννετικά Τροποποιημένα Προϊόντα"

Στην τελική του φάση έχει φτάσει το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο 'ΤΑ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ'. Η ομάδα των μαθητών ασχολήθηκε με το παραπάνω θέμα παίρνοντας το ερέθισμα από άρθρα εφημερίδων, που το τελευταίο χρονικό διάστημα κατακλύζουν τον τοπικό και αθηναϊκό τύπο, και από αναφορές που έχουν γίνει στην τηλεόραση. Πρέπει επίσης να τονίσουμε ότι οι μαθητές παρακολουθούν την Β Τάξη του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και συνεπώς η μελέτη του παραπάνω θέματος παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον γι' αυτούς.
Οι μαθητές κατά ομάδες συγκέντρωσαν πλούσιο υλικό από διάφορες πηγές:
· Εφημερίδες
· Εγκυκλοπαίδειες
· Ιατρική Βιολογία Βιοχημεία , βιβλίο Α Τάξης ΤΕΕ
· ΙΝΤΕRΝΕΤ (Greenpeace, kepka κ.λ.π )
· Βιολογία Ενιαίου Λυκείου
Επίσης, οι μαθητές έστειλαν επιστολή σε διάφορες οικολογικές οργανώσεις αναζητώντας επιπλέον πληροφορίες. Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης ανταποκρίθηκε στέλνοντας στους μαθητές ενημερωτικά φυλλάδια για την δράση της και προσκαλώντας τους να συμμετέχουν σε εθνικά και πανευρωπαϊκά προγράμματα. Ακολούθησε ανάγνωση του υλικού και σχεδιασμός ενός ενημερωτικού φυλλαδίου που θα περιέχει τις πιο σημαντικές πληροφορίες για τα Γενετικά Τροποποιημένα Προϊόντα. Οι μαθητές σκοπεύουν να μοιράσουν το φυλλάδιο στους μαθητές των άλλων τάξεων του σχολείου μας, αλλά και των γειτονικών, για να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι γύρω απ' αυτό το θέμα.

Οι μαθητές που συμμετέχουν είναι:
1. Βακουφτσή Σταυρούλα
2. Γεροδημοπούλου Ελένη
3. Δημοπούλου Μαρίκα
4. Κασιδιάρης Σπύρος
5. Κίσκος Σωτήρης
6. Κλαπανάρα Μαγδαληνή
7. Κουκουσούλη Αθανασία
8. Κωστούλα Κων/νιά
9. Μάνδρας Θωμάς
10. Μπλετσογιάννη Αγορίτσα
11. Πασχάλης Γιάννης