Εφαρμογές (apps) για φορητές συσκευές Android από το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής στην Α' Λυκείου, οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων δημιούργησαν εφαρμογές (applications) για φορητές συσκευές με λειτουργικό σύστημα Android, δηλαδή για έξυπνα κινητά (smartphones) και για tablets. Για την ανάπτυξη των εφαρμογών χρησιμοποιήθηκε το περιβάλλον προγραμματισμού App Inventor, το οποίο είναι ένα ελεύθερο, διαδικτυακό και οπτικό περιβάλλον προγραμματισμού. Το App Inventor δημιουργήθηκε αρχικά στα εργαστήρια της Google και στη συνέχεια αναπτύσσεται και συντηρείται από το γνωστό κορυφαίο αμερικάνικο πανεπιστήμιο ΜΙΤ.
Οι εφαρμογές είναι στην ουσία εκπαιδευτικά παιχνίδια - κουίζ. Οι μαθητές σχεδίασαν το περιβάλλον των εφαρμογών και ανέπτυξαν τον κατάλληλο κώδικα με τον οποίο ελέγχεται η ορθότητα των απαντήσεων του χρήστη και υπολογίζεται ο αριθμός των σωστών και των λανθασμένων απαντήσεων. Σε κάθε κουίζ υπάρχουν ερωτήσεις με τρεις επιλογές ως πιθανές απαντήσεις. Εάν ο χρήστης απαντήσει σωστά τότε η επιλογή πρασινίζει και το πλήθος των σωστών απαντήσεων αυξάνεται κατά ένα. Εάν ο χρήστης απαντήσει λανθασμένα τότε η επιλογή κοκκινίζει και το πλήθος των λανθασμένων απαντήσεων αυξάνεται κατά ένα.

Οι εφαρμογές είναι οι εξής:

1) English Vocabulary Practice
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή "English Vocabulary Practice"

2) Πρωτεύουσες του κόσμου (Ελληνική έκδοση) - Capitals of the world (Αγγλική έκδοση)
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή "Πρωτεύουσες του κόσμου"

3) Football Quiz
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή "Football Quiz"

Για τη δημιουργία των εφαρμογών οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να μάθουν:
- να εργάζονται σε ομάδες. Κάθε ομάδα ανέλαβε να δημιουργήσει ένα τμήμα της εργασίας.
- να ερευνούν και να βρίσκουν πληροφορίες στο διαδίκτυο αξιοποιώντας ιστοσελίδες όπως η Wikipedia, το Google Maps και άλλες.
- να μάθουν πώς να βρίσκουν και να αποθηκεύουν εικόνες από το διαδίκτυο χρησιμοποιώντας ιστοσελίδες που περιέχουν εικόνες ελεύθερες πνευματικών δικαιωμάτων.
- να συγκεντρώνουν και να ανταλλάσουν πληροφορίες σε πλατφόρμα κοινής χρήσης αρχείων
- να δουλεύουν σε κοινά αρχεία αξιοποιώντας πλατφόρμα συνεργατικής δημιουργίας
- να σχεδιάζουν το περιβάλλον της κάθε εφαρμογής στο App Inventor
- να προγραμματίζουν στο App Inventor δημιουργώντας τον απαραίτητο κώδικα
- να εκτελούν και να δοκιμάζουν τον κώδικα σε φορητές συσκευές (tablets, smartphones).

Για την υλοποίηση των εφαρμογών υπεύθυνοι ήταν οι καθηγητές Πληροφορικής Αβδελίδης Ευάγγελος και Αβδελίδου Ελένη. Στη δημιουργία της εφαρμογής των Αγγλικών συμμετείχε επίσης η καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου Μπαρούτα Ευαγγελία.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε δωρεάν τα apps από το Google Play Store

Διεθνής διάκριση - Βράβευση από την ομάδα ανάπτυξης του ΜΙΤ App Inventor (Φεβρουάριος 2018)

Σημαντική διάκριση για το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων αποτελεί η βράβευση της εφαρμογής (app) "Capitals of the World" από την ομάδα ανάπτυξης του MIT App Inventor. To app κέρδισε το βραβείο της καλύτερης εφαρμογής στην κατηγορία καλύτερης σχεδίασης για τον μήνα Φεβρουάριο 2018 (APP OF THE MONTH - BEST DESIGN) Διαβάστε περισσότερα για αυτή την επιτυχία.

Δείτε την παρουσίαση των apps στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Ακολουθεί βίντεο σχετικό με τη δημιουργία των apps από τους μαθητές του σχολείου.

English Vocabulary Practice
Android App με κουίζ για εξάσκηση στο λεξιλόγιο της Αγγλικής Γλώσσας.
Πρωτεύουσες του κόσμου
Android App για εμπλουτισμό γεωγραφικών γνώσεων σχετικά με τις πρωτεύουσες και τα κράτη του πλανήτη.
Football Quiz
Android App με παιχνίδια - κουίζ για το ποδόσφαιρο